Yağ Alma Ameliyatı

Liposuction ameliyatı, vücudun belirli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır.

Yağ Alma Ameliyatı

Yağ Alma (Liposuction) Ameliyatı Nedir ? Türleri Nelerdir ?

Yağ Alma ameliyatı, vücudun belirli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Yağ Alma ameliyatı ile bölgesel olarak zayıflamak isteyen kişilerin bölgesel yağlanmaları giderilmektedir. Özellikle bel, karın, basen, kalça ve diz gibi inatçı bölgesel yağlanmaların fazla olduğu bölgelere sıklıkla uygulanmaktadır. 

Yağ Alma operasyonu ortalama 1-3 saat arasında gerçekleştirilir. Operasyon öncesi şekillendirilmek istenilen ve yağ alınacak bölge cerrah tarafından işaretlenir. Hekim tercihine göre genel yahut lokal anestezi uygulanmaktadır. Yağ alımının yapılacağı bölgedeki ağrıyı hafifletmek adına hastaya sıvı enjekte edilir. Sıvının içerisinde ağrıyı önleyici ve kanamayı azaltıcı ilaçlar yer almaktadır. Sıvı enjekte edildikten sonra cilde 1-2 mm.lik kesikler atılmaktadır. Atılan kesikler içerisinden kanüller yağlı bölgeye yerleştirilir ve kanüllerin bağlı olduğu vakum makinesi ile yağ çekilir. Yağ alma işlemi tamamlandıktan sonra açılan kesiklere dikiş atılarak bölge sıkıca bandajlanır. 

Yağ Alma ameliyatı, operasyon sırasında kullanılan yardımcı cihazlar temel alınarak lazer yardımlı liposuction, vaser yardımlı liposuction, power cihazı yardımlı liposuction ve cihaz yardımı olmadan yapılan ( klasik liposuction ) olmak üzere çeşitlendirilmektedir. 

Yağ Alma (Liposuction) Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ? 

Yağ Alma ameliyatı öncesi mutlaka hekimin hastanın tıbbi geçmişine dair bilgi sahibi olması gerekmektedir. Hastanın kalıcı hastalığının olup olmadığı, düzenli ilaç kullanıp kullanmadığı gibi hususların hekim ile paylaşılması gerekmektedir. 

Ayrıca hastanın alkol ve sigara tüketimi var ise ameliyattan en az 15 gün önce bunlara son vermelidir. 

Yağ Alma (Liposuction) Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır ?

Ameliyat sonrası hasta 1 gece hastanede takip edilmekte ve ertesi gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası uygulama yapılan alanda ilk birkaç gün ağrı oluşabilir ancak bu durum ağrı kesici ile kontrol altına alınabilir. 

Ameliyat sonrası yağ alma işlemi uygulanan bölgede şişlik ve morluk oluşması normal bir durumdur. Bu şişlik ve morluklar en kısa sürede geçecektir. 

Yağ Alma ameliyatı sonrası tam iyileşme süreci 4-6 hafta arasındadır. 

Yağ Alma (Liposuction) Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir. ?

Hekimin tercihine göre değişmekle birlikte operasyon uygulanan bölgede yer alan bandajlar 4 hafta tutulmalı ve doktorun tavsiye edeceği korse belirlenen süre kadar (ortalama 1 ay ) kullanılmalıdır. 

Hasta operasyon sonrası birkaç gün içerisinde iş ve sosyal yaşamına dönüş yapabilir. Ancak bu dönemde egzersiz yapılmamalı ve fiziki aktivitelerden uzak durulmaldıır. 

İyileşme sürecinde bol bol dinlenmek, bol su içmek, alkol ve sigara gibi iyileşme sürecini uazatacak ürünlerden uzak durmak büyük önem taşır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Sorularınıza
hızlı yanıtlarımız

Ameliyat ile ne kadar yağ alınabilir ?
Ameliyat ile karın bölgesinden 2-3 litre, kalçalardan 4 litre, bel bölgesinden yaklaşık 3 litre yağ almak mümkündür.
Ameliyatta atılan kesiler vücudumda iz bırakır mı ?
Ameliyat küçük kesiler atılarak yapılmaktadır ve atılan kesiler tamamen iyileşmekte ve farkedilmeyen nokta haline dönüşmektedir.

Benzer Operasyon Hizmetlerimiz

Parist Clinic’in uzman kadrosuyla değişim zamanı.

Unutmayın zaman mutlu olma zamanı..
Union Dental

Bağdat Cad. Suadiye Apt.
No:439 Kat:4 Daire:9
34740 Suadiye
Kadıköy/İstanbul

  • Pazartesi-Cuma

    9 00  –  22 00

  • Cumartesi

    9 00  –  17 00

© 2022 Paristclinic. All rights reserved.